СВЕТСКИ ДАН МЕНТАЛНОГ ЗДРАВЉА
Светски дан менталног здравља, десети октобар 2023. године обележава се под слоганом: “Право на ментално здравље”.
Светски дан менталног здравља прилика је да се људи и заједнице уједине око теме „Ментално здравље је универзално људско право“, како би унапредили знање, подигли свест и покренули активности које промовишу и штите ментално здравље људи као њихово универзално право. То укључује право на заштиту од ризика за ментално здравље, право на доступно, приступачно, прихватљиво и квалитетно лечење и негу, као и право на слободу, независност и укључивање у заједницу.
Светска здравствена организација (СЗО) наставља да ради са партнерима како би осигурала да се ментално здравље цени, унапређује и штити, и са циљем да се предузму хитне мере како би сви могли да остваре људска права и добију приступ квалитетној заштити менталног здравља.
Кључне чињенице
- На глобалном нивоу једна од седам особа узраста од 10 до 19 година има неки ментални поремећај.
- На глобалном нивоу процењује се да се сваке године губи 12 милијарди радних дана због депресије и анксиозности.
- На глобалном нивоу процењује се да од депресије пати пет одсто одраслих и шест одсто старијих од 60 година.
- Депресија, анксиозност и поремећаји понашања међу водећим су узроцима болести и инвалидитета код адолесцената.
- Самоубиство је четврти водећи узрок смрти код младих узраста од 15 до 29 година.
- Лоше радно окружење (укључујући стрес, преоптерећеност послом, нове ризике на радном месту) представља опасност за ментално здравље.
- Преко 20 одсто одраслог становништва старијег од 60 година пати од неких менталних и неуролошких поремећаја.
- 1 од 8 људи на свету живи са менталним поремећајем.
- Ментални поремећаји укључују значајне поремећаје у размишљању, емоционалној регулацији или понашању.
- Постоји много различитих врста менталних поремећаја.
- Постоје ефикасне могућности превенције и лечења.
- Већина људи нема приступ ефикасној нези.
Ко је у опасности од развоја менталног поремећаја?
У било ком тренутку, скуп индивидуалних, породичних, друштвених и структуралних фактора може се комбиновати да би заштитили или нарушили ментално здравље. Иако је већина људи отпорна, људи који су изложени неповољним околностима, укључујући сиромаштво, насиље, инвалидитет и неједнакост, у већем су ризику. Заштитни и ризични фактори укључују индивидуалне психолошке и биолошке факторе, као што су емоционалне вештине и генетски чиниоци. На многе факторе ризика и заштитне чиниоце утичу промене у структури и/или функцији мозга.
Здравствени системи и социјална подршка
- Здравствени системи још увек нису адекватно одговорили на потребе особа са менталним поремећајима и немају довољно средстава. Широм света постоји велики јаз између потребе за лечењем и оствареног лечења.
- Људи са менталним поремећајима, такође, захтевају друштвену подршку, укључујући подршку у развоју и одржавању личних, породичних и друштвених односа. Људима са менталним поремећајима може бити потребна подршка за образовне програме, запошљавање, становање и учешће у другим значајним активностима.
Кључне поруке овогодишње кампање
- Добро ментално здравље саставни је део нашег укупног здравља и благостања.
Добро ментално здравље омогућава нам да се носимо са изазовима, повежемо са другима и напредујемо током живота.
- Стања менталног здравља значајна су претња добробити младих људи.
Стања менталног здравља погађају једног од седам адолесцената широм света. Депресија се појављује као водећи узрок болести и инвалидитета адолесцената.
- Квалитетне услуге менталног здравља и подршка у заједници од кључне су важности за нашу будућност.
Ментално здравље и благостање су од суштинског значаја за уживање у добром и смисленом животу. Од виталног је значаја осигурати да свако од нас може приступити услугама менталног здравља и подршци у заједници. Посебно, приступ подршци и ресурсима за ментално здравље у раном животу може допринети здрављу и добробити младих људи и одраслих у каснијем животу. Ово треба промовисати као приоритет у свим земљама.
- Ментално здравље је универзално људско право.
Људска права су универзална и служе за унапређење и заштиту права људи на достојанство, аутономију и укључивање у заједницу.
- Морамо да елиминишемо стигму и дискриминацију око менталног здравља.
Сви имамо право да живимо своје животе без стигме и дискриминације на местима као што су школе и радно окружење.
- Препознавање менталног здравља као универзалног људског права оснажује људе да се залажу за своја права – и за права других.
Ако људи нису свесни својих људских права, нису у стању да се за њих залажу. Укључивањем људи са животним искуством у процес доношења одлука о питањима менталног здравља, може се позитивно утицати на промену политике, закона и на планирање услуга.
- Свако има право на приступ квалитетној заштити менталног здравља.
Пошто је ментално здравље универзално људско право, сви имамо право на приступ квалитетном третману који задовољава наше потребе и поштује наша права током целог живота.
- Сви имамо право да живимо независно и да будемо укључени у заједницу.
Људи морају имати приступ добрим услугама менталног здравља, као и образовању, стварању прихода, могућностима становања и социјалној подршци да би живели самостално и били укључени у заједнице.
- Можда знате шта мислите, али да ли знате своја права? Ум сваке особе је диван, сложен и другачији. Али наша права су иста.
Извор: www.izjzv.org